Kurs, szkolenie psychoterapii

CAŁOŚCIOWY KURS DLA PSYCHOTERAPEUTÓW

Kurs Psychoterapii organizowany przez Wrocławską Fundację Ochrony Zdrowia Psychicznego i Rozwoju Psychoterapii posiada akredytację Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, dzięki czemu po jego ukończeniu absolwent może podejść do certyfikacji PTP oraz EAP i zostać pełnoprawnym psychoterapeutą w Polsce i Unii Europejskiej.

Stawanie się psychoterapeutą to proces, fascynujący i trudny zarazem, pełen radości i niepokojów, nauki i niepewności, wyzwań i zewnętrznych wymagań. Na tej drodze niezwykle ważne jest zrównoważone doświadczanie zarówno autentycznie przeżytej terapii własnej, jak i adekwatnej indywidualnej i grupowej superwizji oraz szkolenia będącego intelektualnym wyzwaniem.

Nasz integratywny kurs dla przyszłych psychoterapeutów oferuje cenną możliwość uczenia się wewnętrz- i zewnątrzpsychicznej elastyczności, tj. umiejętności doświadczania siebie oraz pacjenta/klienta z różnych perspektyw.

Szeroka rozpiętość teoretyczna naszego kursu psychoterapii (kursanci mają możliwość uczenia się podejść: psychoanalitycznego, psychodynamicznego, egzystencjalno-humanistycznego, poznawczo-behawioralnego, systemowego, psychodramy, Gestalt), możliwość stażowania oraz superwizji, a przede wszystkim bezpośredni kontakt z doświadczonymi terapeutami, którzy umieją i lubią przekazywać swą wiedzę innym - to wszystko stwarza realną szansę, że kursanci po zakończeniu naszego kursu będą wyposażani w różnorakie stosowne narzędzia pracy terapeutycznej.

zapis na kurs

CHARAKTERYSTYKA SZKOLENIA DLA TERAPEUTÓW

Celem 4-letniego szkolenia psychoterapeutycznego jest przygotowanie do uzyskania certyfikatu w Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym (PTP) oraz samodzielnego wykonywania zawodu psychoterapeuty.

Podczas szkolenia uczestnik uzyska wiedzę z zakresu głównych podejść terapeutycznych, teorii zmiany oraz społecznych i kulturowych aspektów psychoterapii. Główny nacisk kładziony jest na wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce klinicznej, ze szczególnym uwzględnieniem procesu terapeutycznego.

W programie szkolenia uwzględniono m. innymi wiedzę z zakresu głównych nurtów psychoterapii:
  • Teorie psychopatologii i rozwoju
  • Zasady dokonywania diagnoz i ocen procesu psychoterapeutycznego
  • Specyfiki psychoterapii
  • Zagadnienia etyczne

Po ukończeniu szkolenia uczestnik będzie wyposażony w:
  • Umiejętności terapeutyczne ogólne (niespecyficzne)
  • Umiejętności specyficzne dla poszczególnych realizowanych nurtów psychoterapii
  • Znajomość zasad interwencji w odniesieniu do głównych zespołów zaburzeń.

MODUŁY SZKOLENIA DLA PSYCHOTERAPEUTÓW

Ilość godzin wszystkich czterech modułów teoretyczno-praktycznych przekracza ustalone minima programowe kwalifikujące do egzaminu certyfikacyjnego dla psychoterapeutów. Treść kształcenia ujęto w czterech podstawowych modułach. Głównym nurtem w programie kursu jest podejście psychoanalityczno-psychodynamiczne, pozostałe moduły szkolenia realizowane są w stopniu uzupełniającym.

• Podejście psychoanalityczno-psychodynamiczne (260 godz.)
  • Podejście poznawczo-behawioralne (120 godz.)
  • Podejście humanistyczno-egzystencjalne (140 godz.)
  • Podejście systemowe (100 godz.)

1. CZĘŚĆ TEORETYCZNA SZKOLENIA

Część teoretyczna szkolenia z psychoterapii ma za zadanie wyposażyć uczestnika w wiedzę teoretyczną poprzez wykłady, seminaria, konwersatoria oraz warsztaty dydaktyczne:

• 620 godzin - Główne kierunki w psychoterapii: założenia, zastosowania, ocena skuteczności, diagnoza (specyficzna dla każdego z kierunków terapii)
  • 15 godzin – Wybrane elementy wiedzy o osobowości i rozwoju człowieka
  • 15 godzin – Zagadnienia etyczne pracy psychoterapeuty
  • 10 godzin – Specyfika psychoterapii indywidualnej, grupowej i rodzinnej
Blok zajęć uzupełniających:

• 30 godzin – Podstawowe zagadnienia medyczne (dla uczestników kursu niebędących lekarzami)
  • 30 godzin – Psychologia kliniczna (dla uczestników kursu niebędących psychologami)
  • 30 godzin – Teoria psychopatologii i diagnozy nozologicznej (dla wszystkich uczestników niebędących lekarzami ze specjalizacją psychiatryczną)

2. CZĘŚĆ PRAKTYCZNA SZKOLENIA

Praktyczna część szkolenia składa się z ćwiczeń, form konwersatoryjno-warsztatowych oraz metod interaktywnych.
Kształcenia umiejętności praktycznych odbywa się w zakresie poszczególnych podejść w psychoterapii, spójnych z poszczególnymi nurtami:

• 140 godzin – Dialog terapeutyczny – kształcenie umiejętności praktycznych.
  • 50 godzin – Superwizja grupowa pierwszych przypadków
  • 250 godzin – Doświadczenia własne - kształtowanie samoświadomości i analiza własnego funkcjonowania w relacji psychoterapeutycznej

zapis na kurs

ORGANIZACJA SZKOLENIA PTP

Szkolenie dla przyszłych psychoterapeutów organizowane jest przez Wrocławską Fundację Ochrony Zdrowia Psychicznego i Rozwoju Psychoterapii (Zajęcia odbywają się we Wrocławiu oraz Warszawie), która od 2012 roku posiada akredytację Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Kurs z psychoterapii przygotowuje i umożliwia przystąpienie do egzaminu certyfikacyjnego PTP.

Możliwość ubiegania się o:

• Certyfikat terapeuty w Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym
  • Certyfikat terapeuty w Polskim Towarzystwie Psychologicznym
  • Uprawnienia terapeuty w Unii Europejskiej

Wykwalifikowany, akredytowany zespół prowadzący zajęcia to:

• Superwizorzy Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
  • Superwizorzy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
  • Superwizorzy innych Towarzystw
  • Autorzy prac naukowych

Możliwość prowadzenia psychoterapii w ramach kontraktów NFZ po ukończeniu II roku kształcenia

Możliwość odbywania stażu w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie

rekrutacja na czteroletnie kursy psychoterapii organizowane we wrocławiu oraz w warszawie
trwa do końca lipca. Zapraszamy !