Program merytoryczny kursu i struktura szkolenia
Celem kursu jest:
1. Wyposażenie uczestnika w wiedzę dotyczącą głównych podejść terapeutycznych, teorii zmiany, społecznych i kulturowych aspektów psychoterapii.
2. Zapoznanie z teoriami psychopatologii i rozwoju, zasadami dokonywania diagnoz i ocen procesu terapeutycznego, jak też z problemami etyki zawodu psychoterapeuty.
Nacisk w programie szkolenia zostanie położony na kształtowanie u uczestników umiejętności zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce klinicznej, ze szczególnym uwzględnieniem procesu terapeutycznego.
Treści kształcenia ujęto w pięć podstawowych modułów:
1. Podejście psychodynamiczno-psychoanalityczne.
2. Podejście ponawczo-behawioralne.
3. Podejście systemowe.
4. Podejście humanistyczno-doświadczeniowe.
5. Podejście integracyjne.
Głównym nurtem w programie szkolenia jest podejście psychodynamiczno-psychoanalityczne. Wiedza z zakresu pozostałych podejść prezentowana będzie w stopniu uzupełniającym.
Liczba godzin w czterech z pięciu modułów teoretyczno-praktycznych prezentujących główne nurty psychoterapii przekracza ustalone minima programowe kwalifikujące do egzaminu certyfikacyjnego.
Nacisk w programie szkolenia położono na wyposażenie uczestnika w:
· Umiejętności terapeutyczne ogólne (niespecyficzne)
· Umiejętności specyficzne dla poszczególnych realizowanych nurtów psychoterapii
· Znajomość zasad interwencji w odniesieniu do głównych zespołów zaburzeń oraz w poszczególnych okresach rozwojowych jednostki.
STRUKTURA SZKOLENIA
1. Część teoretyczno-praktyczna: 700 godzin (w tym 570 godz. głównych nurtów psychoterapii)
a. 5 głównych, potwierdzonych naukowo, kierunków w psychoterapii (w tym: specyfika każdego z nurtów, założenia teoretyczne, obszar zastosowań, ocena skuteczności, diagnoza wraz z wyjaśnieniem mechanizmów zaburzeń w języku danej teorii i sposobów ich korygowania) – 570 godzin
b. Teoria psychopatologii i diagnozy nozologicznej (realizowana w ramach bloków wyrównujących wiedzę) – 20 godzin
c. Dziecko w procesie diagnozy i oddziaływań psychoterapeutycznych – 40 godzin
d. Specyfika diagnozy psychoterapeutycznej – 10 godzin
e. Teoria procesu psychoterapeutycznego. Specyfika psychoterapii – 15 godzin
f. Prowadzenie grup psychoterapeutycznych – 40 godzin
g. Kulturowe i językowe aspekty psychoterapii – 10 godzin
h. Etyka w psychoterapii – 15 godzin
i. Blok zajęć uzupełniających wiedzę z zakresu medycyny i psychologii (160 godzin: 2 x 80 godzin), w tym: Psychopatologia.Diagnoza nozologiczna – 20 godzin.
2. Część praktyczna: minimum 454 godziny realizowane w ramach programu Kursu
a. Kształcenie umiejętności praktycznych – Dialog terapeutyczny: 140 godz.
b. Superwizja pierwszych przypadków (150 godz.): na Kursie – 64 godziny; do samodzielnego uzupełnienia przez uczestnika – 86 godzin
c. Doświadczenia własne. Kształtowanie samoświadomości i analiza własnego funkcjonowania w relacji psychoterapeutycznej (250 godz.)
d. Staż kliniczny, zapewniający kontakt z pacjentami o różnej diagnozie (minimum 360 godz. - 3 miesiące)
e. W ramach nurtów psychoterapii wykazanych w części teoretyczno-praktycznej, część praktyczna zawiera omówienie i kształtowanie umiejętności stosowania metod terapeutycznych uwzględniających specyfikę danego podejścia.
3. Moduły uzupełniające wiedzę z psychologii i z medycyny
Zgodnie z nowymi wymaganiami Polskiego
Towarzystwa Psychiatrycznego jak również z wymaganiami Ministerialnymi, w
zakresie treści i ilości godzin, Kurs zapewnia możliwość uzupełnienia
przed ukończeniem drugiego roku szkolenia przez osoby niebędące
psychologami - podstaw wiedzy psychologicznej mającej zastosowanie w
psychoterapii w wymaganej minimalnie liczbie godzin 80 oraz przez
psychologów podstaw wiedzy medycznej mającej zastosowanie w
psychoterapii również w minimalnej liczbie godzin 80.
Osoby o innym wykształceniu niż psychologowie i lekarze mają obowiązek realizacji obu bloków.
I. Blok wiedzy z medycyny, psychopatologii, oraz neurobiologicznych podstaw psychologii i psychopatologii – 80 godz.
Celem bloku jest dostarczenie adeptom wiedzy niezbędnej dla rozumienia medycznych, psychopatologicznych i biopsychologicznych podstaw psychoterapii.
Blok obejmuje 3 moduły wymienione w jego tytule, podzielone dalej na tematy zajęć.
II. Blok wiedzy z psychologii ogólnej, psychologii klinicznej, psychopatologii, psychosomatyki, neuropsychologii – 80 godz.
Celem bloku jest dostarczenie adeptom wiedzy niezbędnej dla rozumienia psychologicznych i psychopatologicznych podstaw psychoterapii, z uwzględnieniem wybranych zagadnień z zakresu psychosomatyki i neuropsychologii.
Blok obejmuje 5 modułów wymienionych w jego tytule, podzielonych dalej na tematy zajęć.